Kandaki PSA Değeri Nasıl Düşürülür

prostat-spesifik-antijen-bitkisel-tedavisi
PSA Yüksekliği Bitkisel Tedavi
19 Haziran 2017
İbrahim Saraçoğlu Psa Yüksekliği
13 Temmuz 2017

Kandaki PSA Değeri Nasıl Düşürülür

psa-için-faydalı-gelen-bitkiler-nelerdir

psa-için-faydalı-gelen-bitkiler-nelerdir

Uzman Desteği Alın

Kandaki PSA Değeri Nasıl Düşürülür

Kandaki psa değeri nasıl düşürülür, psa değeri bitkisel nasıl düşürülür, psa değerleri yaşa göre. Kandaki psa değeri nasıl düşürülür hakkında.

Kandaki psa değeri nasıl düşürülür sorusuna cevap olarak yazılmış bilgi amaçlı makale. Kandaki psa değeri nasıl düşürülür sorusuna tüm cevapları makalemizde bulabilirsiniz.

PSA Hormonu Nedir

Prostat, mesanenin hemen altında yer alan ve içinden mesanedeki idrarın dışarı atılmasını sağlayan idrar kanalı geçen, yalnızca erkeklerde bulunan bir organdır. PSA, prostatın epitel hücrelerince üretilen ve seminal sıvıda yüksek miktarda bulunan protein yapısındaki bir enzimdir. Menide yüksek miktarda bulunan PSA, jel halindeki meniyi sıvılaştırarak sperm hücrelerinin meni içinde yüzebilmesini sağlar. PSA, sadece prostatla ilgili durumlarda artış gösterir.

PSA Hormonu Neden Yükselir

İyi huylu prostat büyümesi, prostat iltihabı, prostat kanseri, prostat biyopsisi, meni boşalması, parmakla rektal muayene, idrar yolu enfeksiyonu ve idrar yolu ameliyatları sebebiyle artar.
PSA Hormonu Testi

PSA testi, koldan alınan kanda bakılan bir testtir. Aç ya da tok karnına yapılması önemli değildir. Sağlıklı bir erkeğin kanında PSA çok düşük miktarda bulunur. Prostatla ilgili bir durumda, 1 mililitre kandaki PSA oranı 4 nanogramın üzerine çıkar. Normalde kanda az düzeyde bulunan olan PSA, prostat dokusuyla ilişkili bir olay nedeniyle prostattan kana daha fazla karışır ve değeri kanda yükselir.

PSA Değerleri

4 ng/ml altındaki değerler normal kabul edilir. Ancak son zamanlarda değeri 2.5’a kadar indiren yayınlarda bulunmaktadır. Bunun sebebi PSA düzeyi 2.5 ile 4 arasında çıkanların %25’inde prostat kanseri tespit edilmesidir.

4-10 ng/ml arasındaki değerler, şüpheli sınır değerlerdir.

10 ng/ml üzerinde çıkan değerler ise yüksek olarak değerlendirilir. PSA değerinin yüksek çıkması kanser şüphesi taşımakla birlikte kesin tanı için yeterli değildir.

Kan PSA değerinde artış saptanan veya parmakla prostat muayenesinde sertlik tespit edilen erkeklere biyopsi uygulanır. Prostat biyopsisi, makatta kalın bağırsağın son kısmına yerleştirilen bir ultrasonografi cihazıyla yapılır. Biyopsinin koruyucu antibiyotik tedavisiyle beraber yapılması daha etkili sonuç verir. Lokal anestezi altında prostattan makat yolu ile 12 ya da daha çok olmak üzere iğneyle parça alınır.

Kan testiyle prostat kanseri teşhisinde en önemli sorun, kandaki PSA değerinin 10’un altında çıkması durumunda olmaktadır. Bu durumda PSA’nın proteinlere bağlanmamış serbest şekli (Free PSA) teşhis konusunda yardımcı olur. Prostat kanseri olmayan erkeklerde PSA’nın %75’i bağlı, %25’i serbest haldeyken, prostat kanserlilerde ise PSA’nın %90 bağlı, %10’u serbest haldedir.

PSA Hormonu Değerleri

Yaşa göre Serum PSA normal düzeyleri;

40-49 yaş 0 – 2.5 ng/ml

50-59 yaş 0 – 3.5 ng/ml

PSA Hormonuna Faydalı Bitkiler

Isırgan : PSA seviyesinin düşmesine. (kaynak : prostathastaligi gen tr)

Cüce Palmiye : PSA seviyesinin düşmesine. (kaynak : prostathastaligi gen tr)

Yakı otu : PSA seviyesinin düşmesine. (kaynak : prostathastaligi gen tr)

Sarı Kantaron : Prostata karşı faydalıdır. (kaynak : hakaynasi com)

Civanperçemi : Civan perçemi kanama durdurucu ve yara iyileştirici özelliğe sahiptir. Prostat, lenf bezi, rahim ve meme kanserine karşı koruyucu ve önleyici etkisi vardır. (kaynak : aslanpencesi gen tr)

Servi Kozalağı : İdrar söktürücü özelliği vardır. Prostata iyi gelir. (kaynak : agac gen tr)

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.